Ile znasz słów po angielsku? Użyj naszego prostego narzędzia i w kilka minut sprawdź swój zasób słownictwa. A gdy skończysz, skorzystaj z innych materiałów Preply do nauki angielskiego, aby poznawać nowe słówka – na przykład indywidualnych lekcji angielskiego.
Krok 1 z 2: Sprawdź swój ogólny poziom słownictwa
Zaznacz słowo, jeśli znasz co najmniej jedną jego definicję. Jeśli nie masz pewności, co dokładnie znaczy, zostaw je niezaznaczone.
Liczymy tylko standardowe formy słownikowe. Oznacza to, że wyrazy pochodne nie są liczone (np. „quickly”, będące pochodną „quick”, nie jest liczone jako osobne słowo). Rzeczowniki złożone (np. „air conditioning”) są uwzględniane w obliczeniach, natomiast frazy i wyrażenia (takie jak „food for thought”) – nie. Szukasz sposobu na zwiększenie zasobu słownictwa po angielsku? Odkryj nasze korepetycje z angielskiego online!
Test składa się z dwóch etapów. Pierwszy obejmuje 40 słów, które pozwalają określić w przybliżeniu Twój poziom, tj. czy Twój zasób słownictwa jest typowy dla 3-latka, czy 20-latka? Ponieważ Cię nie znamy, nie możemy założyć, że zaznaczył(a)byś większość pól. Po określeniu przybliżonego poziomu nastąpi drugi etap, zawierający 120 słów w czterech kolumnach. Wyrazy te będą odpowiadały Twojemu szacowanemu poziomowi słownictwa. Jeśli nasze szacunki były prawidłowe, niemal wszystkie słowa w pierwszej kolumnie powinny być Ci dobrze znane, a w ostatniej – prawie wszystkie nieznane. Dwie środkowe kolumny powinny odzwierciedlać rosnący poziom trudności słów. Dzięki temu zyskujemy margines błędu na wypadek, gdyby nasze szacunki nie były do końca celne. W efekcie i tak uzyskasz precyzyjny wynik. Niektórzy uczestnicy testu zaznaczą większość pól, inni zdecydowaną mniejszość, więc domyślnie nie zaznaczamy żadnych z nich. Jeśli jesteś językowym geniuszem i znasz wszystkie słowa, nic nie poradzimy – po prostu czeka Cię niezła sesja klikania!
Wyrazy znacząco różnicą się poziome trudności, ponieważ wyznaczają granice Twojego słownictwa. Nie wynika to z charakteru naszego testu, lecz z natury nauki słownictwa. Choć możesz mieć wrażenie, że wszystkie łatwe sława są równie proste, zapewniamy, że wiele osób nie zgodziłoby się z tym zdaniem.
Obliczanie zasobu słownictwa uwzględnia wiele czynników, na przykład czy „quick” i „quickly” należy liczyć jako jedno, czy dwa słowa? „Quickly” jest przecież prostą i przewidywalną pochodną słowa „quick”. W zależności od odpowiedzi na pytania takie jak to, testu słownictwa mogą dawać zupełnie różne wyniki. W naszym teście stosujemy konserwatywne podejście i liczymy tylko formy słownikowe (a nie słowa pochodne) ze standardowych słowników. Pamiętaj jednak, że liczy się nie tylko Twój indywidualny wynik, ale też to, jak wypadasz na tle innych uczestników danego testu. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj szczegółowe wyjaśnienie testów na zasób słownictwa.
Pewnie masz rację. Dotychczas zgromadzone przez nas wartości centylowe dotyczą osób, które wzięły udział w quizie, a nie całej populacji. Przeciętny wynik części humanistycznej egzaminu SAT deklarowany przez użytkowników, wynosi 700 (na 800 możliwych punktów), podczas gdy średni wynik populacji USA wynosi około 500. Jak widać, uczestnicy naszego testu są ponadprzeciętnie oczytani. Im więcej osób weźmie udział w teście, tym więcej uzyskamy danych do uszczegółowienia wartości centylowych w oparciu o różne deklarowane wyniki egzaminu SAT. Przykładowo będziemy mogli generować wyniki porównawcze o bardziej reprezentatywnym charakterze dla całej populacji.
W tym wpisie na naszym blogu możesz przejrzeć ogólne względne poziomy znajomości angielskiego. W oparciu o nasze doświadczenia możemy wskazać zakresy słownictwa u osób uczących się angielskiego na zajęciach indywidualnych (średnio przez 3 godziny w tygodniu): 1500 – 3000 słów: po kilku latach nauki angielskiego 4000 –6000 słów: średniozaawansowana znajomość angielskiego (po 4–6 latach nauki) 8000 – 10000 słów: zaawansowana znajomość angielskiego (po 8 latach) u szczególnie sumiennego ucznia Wynik wyższy niż 10 000 słów to zazwyczaj efekt mieszkania w kraju angielskojęzycznym przez dłuższy czas lub intensywnego eksponowania się na treści po angielsku (książki, seriale, filmy itp.).
Wszystkie nasze informacje o częstotliwości występowania słów pochodzą z analizy bazy British National Corpus przez Adama Kilgarriffa. Możesz pobrać plik lemma.num, zawierający pierwsze 6000 słów. Jeśli zależy Ci na bardziej zaawansowanych słówkach po angielsku, pobierz plik all.num.o5 file, który zawiera ponad 200 000 słów (choć wiele z nich jest zbędnych).
Ponieważ w angielskim nie ma wiele więcej niespecjalistycznych słów. Choć Oxford English Dictionary zawiera 300 000 słów, tylko 45 000 z nich nie jest archaicznych, specjalistycznych/technicznych lub z innego powodu nienadających się do testu słownictwa „ogólnego”. Prawdę powiedziawszy, znalezienie ponad 35 000 słów spełniających te kryteria było nie lada wyzwaniem.
Margines błędu Twojego wyniku to ±10%. Ponadto zaokrąglamy wyniki powyżej 10 000 do najbliższej setki, a wyniki powyżej 300 do najbliższej dziesiątki.
Tak. Pamiętaj jednak, że lista słów w teście jest praktycznie taka sama za każdym razem. Jeśli sprawdzisz znaczenie słów z testu podczas ich zaznaczania lub po ukończeniu testu, wynik kolejnego testu będzie sztucznie zawyżony, a przez to niemiarodajny. Jeśli chcesz śledzić rozwój swojego słownictwa, zalecamy przystępowanie do testu nie częściej niż raz w roku oraz świadome niesprawdzanie znaczenia nieznanych słów z testu.
Chcielibyśmy, ale utworzenie naukowo dobranej listy słów wymaga ogromnych nakładów pracy, ponieważ właściwy dobór słownictwa musi opierać się na potwierdzonych danych. Dla każdego języka musielibyśmy znaleźć: dostępny korpus z wystarczającą ilością źródeł mówionych (do precyzyjnego pomiaru niższych poziomów słownictwa) oraz źródeł pisanych (do pomiaru wyższych poziomów) o odpowiedniej różnorodności; niezawodną metodę automatycznego wyodrębniania form słownikowych, np. zmiany „cupcakes” na „cupcake” oraz „wrote” na „write”, aby nie były liczone jako osobne słowa; kompleksowy elektroniczny słownik umożliwiający odrzucenie nazw własnych i nieistniejących słów; native speakera wyspecjalizowanego w programowaniu lub danych, który precyzyjnie wdrożyłby powyższe wymagania, a następnie ręcznie wybrał odpowiednie słowa do testu, zgodnie z różnymi kryteriami